hry ,chety,mp3,

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

O PSP

Nová éra prenosného hrania

PlayStation® od Sony sa mobilizuje. Revolučná konzola PSP™ (PlayStation Portable®) sa začala 12. decembra 2004 predávať v Japonsku. Japonsko prežívalo horúčky PSP™ pred začiatkom týchto Vianoc. Opatrný prístup a počiatočná dodávka približne 200 000 zariadení na trh sa ukázala ako nedostačujúca. Počas prvého dňa na trhu sa vypredalo takmer 86% všetkých handheldov z celkového počtu 193 056.

Priekopnícke funkcie a charakteristický dizajn robia z konzoly PSP™ podstatne viac ako len bežné herné zariadenie do ruky. Je to osobný prenosný systém zábavy pre hranie hier, pozeranie videí a počúvanie hudby, čím stanovuje medzník pre celý herný priemysel.

Dizajn konzoly sa nesie v modernom štýle s jasným cieľom osloviť mladú generáciu, ktorá chce byť cool vždy a všade. Zohľadňuje tiež iné ako herné funkcie – napríklad podporu prehrávania filmov a počúvania hudby. PSP napája 333 MHz procesor s len o niečo menšími grafickými schopnosťami ako má PlayStation 2. Rozmery nového zázračného zariadenia sú 170 mm x 23 mm x 74 mm (Š x V x H) a váži iba 280 g (vrátane batérie). PSP bude čiernej farby so širokouhlým 16:9 TFT LCD displejom. S 10,8 cm uhlopriečkou displeja je to najväčšia obrazovka v histórii prenosných herných konzol. TFT displej umožňuje zobraziť 16,77 milióna farieb v rozlíšení 480 x 272 pixelov.

Vďaka ergonomickému tvaru by mala konzola pohodlne padnúť do ruky. Vo vnútri zariadenia sú vstavané stereo reproduktory, nechýba konektor na externé reproduktory, resp. slúchadlá, ovládanie jasu a módu zvuku. Tlačítka a ovládanie zdedili funkčnosť po klasických PS One a PS2 ovládačoch. To znamená, že sa tu stretneme so známym krížikom, štvorčekom, trojuholníkom a kruhom, ktoré všetci hráči dôverne poznajú.

V oblasti zosieťovania stavili v Sony na najpokročilejšie technológie v oblasti a preto bude PSP vybavený USB 2.0 a Wi-Fi (802.11b) bezdrôtovou LAN. Hra po sieti je očividne silne podporovaná, či už online alebo priamo medzi zariadeniami cez wi-fi. Taktiež sa bude možné pripojiť na rôzne externé zariadenia a sťahovať dáta cez USB alebo bezdrôtovo na špeciálnu pamäťovú kartu. Bezdrôtová funkcia LAN (IEEE802.11b) umožní používateľom, aby sa pripojili na internet cez prístupové body pre hranie v režime on-line s inými členmi komunity PSP™, hranie v režime on-line s rodinou, priateľmi a členmi elektronickej komunity. Funkcia WLAN znamená, že až šestnásť konzol PSP™ môže navzájom komunikovať v režime „ad hoc“, čo znamená, že už neexistujú bariéry elektronického hrania s priateľmi a rodinou.

Jedným z veľkých plusov nového osobného prenosného systému zábavy je vysokovýkonná lítium-iónová batéria. Jedno nabitie stačí na štyri až šesť hodín hrania a päť až šesť hodín pozerania filmov.

PSP™ sa predáva s dobíjacím adaptérom a lítiovou batériou. Hodnotné balenie PSP™ Value Pack sa predáva súčasne. Okrem konzoly PSP™ táto Value sada obsahuje adaptér, batériu, 32 MB pamäťovú kartu Memory Stick Duo™, slúchadlá s diaľkovým infračerveným ovládačom, mäkkým puzdrom a s remienkom na zápästie.

Zaujímavou novinkou je vytvorenie vlastného optického média UMD (Universal Media Disc) o priemere iba 6 centimetrov, s kapacitou 1,8 Gb. Sony okrem hier sľubuje množstvo ďalšej digitálnej zábavy v podobne filmov, hudobných videoklipov a športových programov. Na zabezpečenie obsahu diskov spoločnosť vyvinula robustný ochranný systém, ktorý kombinuje unikátne ID disku, 128-bitový šifrovací kľúč a ID pre každú konzolu PSP. Z uvedeného je zrejmé, že s PSP sa bude dať robiť omnoho viac, ako len hrať hry. UMD (Universal Media Disc) sa dá použiť na ukladanie hier a videí s vysokým rozlíšením ako aj stereofónnej hudby. Okrem MP3 súborov vie konzola PSP™ narábať s komprimovanými zvukovými súbormi ATRAC3 plus.

Do konečného zoznamu vlastností nesmieme zabudnúť započítať množstvo voliteľného a nemenej zaujímavého príslušenstva. K PSP dokúpite okrem iného aj fotoaparát, klávesnicu a dokonca GPS (Global Positioning System) na určovanie polohy kdekoľvek na svete!

Konzola sa v USA začala predávať 24. marca 2005. Sklamaním je možno, že v Európe sa konzola predáva až od 1. septembra 2005.


Aké hry si zahráme?

V čase vydania má PSP k dispozícii 24 herných titulov s cenou  približne 25-30 eur za každý. Hra Hot Shots Golf a stručný prehľad hry Dokodemo Issyo je z produkcie spoločnosti Sony Computer Entertainment. Iné špičkové hry pre PSP™ ako napríklad Ridge Racers (Namco), Need for Speed Underground (Electronic Arts), Dynasty Warriors (KOEI) a skladačková hra Puyo Pop Fever (Sega) pochádzajú od vydavateľov tretej strany.

Najpredávanejším titulom pre PSP sa stal Hot Shots Golf (67 685 predaných kópií) nasledovaný racingom Ridge Racers (57 131 predaných kópií) a na treťom sa umiestnila akcia Armored Core Formula Front (11 867 predaných kópií). 

Za všetky ostatné, čo sú prichystané alebo sa chystajú, spomeňme aspoň Gran Turismo 4 Mobile, MediEvil, Metal Gear Acid, PSP Racing alebo Tony Hawk’s Underground. Kvalita zobrazenia by sa mala blížiť k PS2, v niektorých prípadoch ju dokonca prekonáva.

Čo sa PSP týka, tak Sony už dala jasne najavo, že spätná kompatibilita bude zaistená. Ale ako to je v skutočnosti? Ako potvrdzujú i samotní vývojári hier, je prenosnosť medzi jednotlivými PS veľmi jednoduchá. Bude tak možné hru dohrávať na chate, či v autobuse s PSP a bude bežné, že hry budú distribuované v troch variantoch pre PS, PS2 i PSP (samozrejme, že len na PS2 to bude vedieť najviac, funkcie a ďalšie vlastnosti budú obmedzené schopnosťami jednotlivých konzol) -- a neskôr samozrejme aj pre PS3.

Kazunori Yamauchi, hlava vývojárskeho tímu Polyphony Digital, prezradil ďalšie plány s rozširovaním série Gran Turismo. V roku 2004 firma Polyphony usilovne pracovala na mobilnej verzii GT4 pre handheld Sony PSP, ako aj na Yamauchiho projekte Gran Turismo for Boys. Oba tituly by sa mali dostať na trh do jari 2005.

Do nových hier sa už plánuje aj sťahovateľný obsah, teda sa budú dať stiahnuť nové levely a rôzne bonusy.

Zoznam hier na PSP si môžete pozrieť tu:
http://psp.ign.com/articles/513/513175p1.html


Budú aj filmy a PSP TV

PSP bude okrem hier podporovať na svojom 480 x 272 displeji s uhlopriečkou 10,8 cm aj prehrávanie videa zo svojich malých 1,8 GB diskov. Má to byť herné zariadenie, ktoré bude skutočne multifunkčné. O niečo skoršie Sony oznámila, že "Spiderman 2" bude v USA predávaný spolu s konzolou, prvých milión predaných kusov konzol bude mať tento film priložený ako bonus. Sony Pictures Home Entertainment ďalej potvrdila, že už v apríli vydá na revolučnú konzolu Playstation Portable (PSP) ďalšie štyri filmy: "XXX", "Hellboy", "Resident Evil 2" a "Once Upon a Time in Mexico". Filmy budú vo formáte UMD na 1.8GB diskoch veľkosti diskety. Pôvodne sa mali filmy začať vydávať až o niekoľko mesiacov neskôr po oficiálnom predstavení PSP v USA a Európe, no Sony zmenila stratégiu a vydá prvú dávku filmov už o mesiac po začiatku predaja v USA. Ďalšie filmy budú vydávané v mesačných cykloch.
Ani to dlho netrvalo a japonský distribútor ohlásil už aj online distribúciu filmov pre PSP. Film si teda cez počítač stiahnete a nakopírujete do PSP. Jeden film bude stáť približne 3 až 4 doláre. Spoločnosť Sony ďalej vyhlásila, že vyvíja softvér, ktorý dovolí prehrávať vysielanie televízie na laptopoch a, čo je ešte dôležitejšie, na malej konzole Sony PSP. Softvér dovolí tzv. "place shifting", čo je schopnosť získať prístup k obsahu zo vzdialenej lokácie pomocou vysokorýchlostnej webovej linky.

Hlavný predstaviteľ Sony Kena Kutaragi potvrdil, že Playstation Portable (PSP) má obsahovať aj túto vlastnosť a tak aj možnosť premeniť sa na prenosný televízny prijímač. Sony zatiaľ nešpecifikovala, koľko bude softvér stáť, no vyhlásili, že bude v prvom rade vydaný a predávaný v Severnej Amerike.


ŠPECIFIKÁCIA VLASTNOSTÍ PSP

Jadro PSP
PSP CPU (System clock frequency 1~333MHz)
32MB hlavná pamäť
4MD Embedded DRAM

Médiá
UMD Drive (Playback only)
Region Code
Parental Control

Formáty
PSP Game
UMD Audio
UMD Video

Vstupy a výstupy
IEEE 802.11b (Wi-Fi)
USB 2.0 (Target)
Memory Stick PRO Duo
IrDA
IR Remote (SIRCS)

5V DC OUT
Terminals for charging built-in battery
Headphone/Microphone/Control konektor

Ovládacie prvky
Smerové tlačítka (hore, dolu, doprava, doľava)
Analógový krížový ovládač
Akčné tlačítka PS: trojuholník, krúžok, krížik, štvorček
pravé a ľavé smerové tlačítko na rohoch konzoly
START, SELECT, HOME tlačítka
POWER On/Hold/Off prepínač
Ovládanie jasu displeja, zvukového módu, hlasitosti+/-
Wireless LAN On/Off prepínač
UMD Eject tlačítko

Veľkosť a váha
rozmery: 170mm (dĺžka) x 74mm (šírka) x 23mm (hrúbka)
váha: 260g (vrátane batérie)

Ostatné vlastnosti
Obrazovka: 4.3", 16:9 širokouhlý TFT LCD
480 x 272 pixel (16.77 milliónov farieb)
Max. 200 cd/m2 (s nezávislým ovládaním jasu)
Vstavané stereofónne reproduktory
Vstavaná lithium-ion batéria
AC adaptér
128 bit AES šifrovanie
Individuálne ID každú jednu konzolu PSP

Doplnky
Podstavček
Slúchadlá s ovládaním na šnúre, play, pause, hlasitosť
Slúchadlá s ovládaním na šnúre a mikrofónom
Externá batéria 1800mAh, výdrž približne 4-6 hodín
Puzdro na konzolu
Pútko na uchytenie
USB fotoaparát pre PSP (E3 prototyp)
USB GPS pre PSP (E3 prototyp)
USB klávesnica pre PSP (E3 prototyp)
Memory Stick Duo - Magic Gate-compatible memory stick


Testy batérie

IGN zverejnili komplexný test batérie v PSP. Testovali pri rôznych záťažiach a v hard teste dosiahli maximum 3 hodiny 32 minút, bolo to pri maximálnom podsvietení displeja a maximálnom zvuku na hre Ridge Racers (vysoká záťaž na 3D zobrazovanie, malá záťaž na UMD).
Druhý test bol zameraný na menšiu vizuálnu záťaž grafiky a vysokú záťaž UMD disku - napríklad pri hre Mahjong, kde batéria vydržala cez 5 hodín (znižovanie podsvietenia displeju samozrejme zvyšuje výdrž batérie).
V Sleep móde vydrží batéria aj cez 24 hodín, pri multiplayerovom hraní 2 hodiny 46 minút, pri mp3 prehrávaní 10 hodín 39 minút.
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.